Hangversenyközpont - Szentes | Olasz Sándor & Sebők Tamás írásai

Zene-Világ-Zene

Csaba Toth Bagi: Balkan Union

2020. március 28. - Hangversenyközpont

36504105_2147265755303523_7099878040355733504_o.jpg

A második „Csaba Toth Bagi – Balkan Union” DVD már nem „hivatalos kalóz” kiadvány. Neves német kiadó, az In-akustik vette szárnyai alá, és röpítheti az egekig – ha rajtunk múlna –, legalábbis minél magasabbra.

A koncert felvétele a Szegedi Nemzeti Színházban készült Mike Stern és Trilok Gurtu vendégszereplésével.

A „jazz-újszülöttek” kedvéért: a gitáros Mike Stern, ahogyan sokan mások, a jazz folyamatos megújítója, a nemrég minden idők legnagyobb jazz-muzsikusává választott Miles Davis oldalán vált ismertté világszerte. A legendás jazz-rock korszak hanyatlását követően, nyolcvanas évek elejétől annak közepéig tartott az együttműködésük. Ezt követően – Davis muzsikusai túlnyomó többségéhez hasonlóan – igen sikeres szólópályára lépett, „szabad idejében” másokat is segítve az előrelépésben.

Az indiai ütőhangszeres muzsikus, Trilok Gurtu szintén hatalmas karriert futott be a nemzetközi jazz-életben. Legyen itt elég John McLaughlin, Jan Garbarek partnereként, valamint az Oregon együttes tagjaként említenem a nevét.

A szegedi varázslatos este filmfelvétele a Tóth Bagi Csaba vezette Balkan Union társaságában, méltán keltette fel a nemzetközi terepen mozgó lemeztársaság figyelmét. Alighanem a képsorokon átütő, szerteáradó energia és a szemmel láthatóan felfokozott koncentráció tette, hogy a muzsika valójában egy magasabb dimenzióba tevődött át. Mindez azt is jelenti, hogy a magyar fiúk nem csak hogy felnőttek a feladathoz, hanem a jazz-világsztárok egyenrangú partnereivé váltak a koncert idejére. Aki már látta, nem felejti el Kertész Ákos tekintetét, ahogyan közvetlen közelről próbálja ellesni Trilok Gurtu ütéstechnikáját a tablán, mintha valami káprázatos és tanulságos workshopot szemlélne. (Ha belegondolok, valóban: ez is belefér ebbe a buliba!) Emlékezetes perceket hozott a koncert vége felé kettejük hangszeres párbaja (számos, további érdekfeszítő részlet mellett, természetesen). A két gitárosé említését azért tartogattam idáig, hogy elmondhassam: mennyire szabadabb felfogásban tálalták az első Balkan Union-lemez címadó szerzeményét (Aved Ivenda), mint Al DiMeolával!

Akinek csak ezt a DVD-t sikerül megszereznie, összevetheti a két verziót, hiszen számos felvétel került rá a DiMeola neve által fémjelzett, egy évvel korábbi koncertről bónuszként (négy további bónusz-darabbal együtt), ráadásul gyakorlatilag egymást követik azok.

A DVD anyaga pedig nem kevesebb, mint a jazz és a balkáni alapú világzene műsorában különleges, arányaiban hibátlan fúziója (mondom ezt azzal együtt, hogy különböző felfogású és vérmérsékletű világsztárok játszanak rajta, akik közül valakinek több, másoknak kevesebb idejük maradt foglalkozni az „alapanyaggal”: az Aved Ivenda lemezzel), és amelybe néhol a magyar népzene is becsatlakozik, mégpedig a legkevésbé sem észrevétlenül, jelentéktelenül.

A kiadvány megvásárlása annyi nehézségbe ütközik, hogy az boltokban nem, hanem Tóth Bagi Csabáék koncertjein lehetséges csak. Tapasztalatból mondom: jól megtérülő szellemi befektetés a „dupla áldozat”!

Olasz Sándor

A bejegyzés trackback címe:

https://zenevilagzene.blog.hu/api/trackback/id/tr115566662

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása